Yeraltı Görüntüleme Cihazı İle Metal Dedektörü arasındaki Farklar

Define bulma ve ona ulaşma isteği insanlık tarihi boyunca yaşadıkları toprağın altında olan veya olabilecek değerli madenlere dair ilgisini yoğunlaştırmıştır. Uzun yıllar öncesinden kalan, yeri tespit edilememiş, değerli, belli bir sahibi olmayan ve taşınabilir herhangi bir şey olarak literatüre geçen define, kimi insanlar için önemli, definecilik adı altında zaman sarf edilen bir iştir.

Yıllar içinde definecilik işini kolaylaştıran kimi teknolojik aletler icat edilmiştir. Bu yazımızda icat edilen teknolojik aletlerden yeraltı görüntüleme cihazı ve metal dedektörler ele alınmıştır.
İlk olarak ele alacağımız yeraltı görüntüleme cihazları, yeraltındaki definenin yerini tespit etmede titiz bir dedektör görevindedir. Metal ayrımı özelliği, altın damarları ve değerli minerallerin tespiti ile boşluk, mağara, mezar tespiti yapabilen yeraltı görüntüleme cihazları, bu boşluklara girişleri de tespit edebilmektedir. Yeraltı görüntüleme cihazları yerin derinlerini gözlemleyebilen ve ekranına görüntü ulaştırarak açık sonuçlar veren bu teknolojik aletlerin bu farklılıkları sebebiyle yanlış sonuçlar vermesi oldukça düşük bir ihtimaldir. Yeraltı görüntüleme cihazları ile toprağı delmek eşelemek zorunda kalmadan kolaylıkla yeraltı tespiti yapılabilmektedir. Bu teknolojik alet elde sürüyerek, arabaya takarak veya tüplü uzun antenlerle uydu ve uçaklardan kullanılabilir. Yeraltındaki objenin belirlenmesi, zemin intizamına talep duyulmaksızın sistem toprak ve mineral yapılardan etkilenmeden objeyle ilgili bilgileri kolaylıkla verebilmektedir. Her türlü alanda güç koşullar fark etmeksizin işini yapar ve performans güçlüğü oluşturmaz. Işıksız ortamda aramayı pratikleştiren led ışıklı modeller vasıtasıyla zaman sıkıntısı oluşturmadan arama faaliyetlerinize durmaksızın devam edebilirsiniz. Belleğinde koruduğu bilgileri ise arzu edilen zamanda kullandığınız teknolojik cihazlarınıza aktarılabilirsiniz.

Define aramada yardımcı olan ikinci bir seçenek de metal dedektörlerdir. Metal dedektörler yeraltı görüntüleme cihazlarına göre daha basit yapılı cihazlardır. Dedektör başlıkları üzerinde ki bobinlerin yerleri iyi konumlandırılmalıdır. Yanlış üretim söz konusuysa bobinler birbirlerini algılar ve dedektör hatalı iş görür. Metalin cinsi ve ebadına göre manyetik ortamda farklı algılamalar meydana gelebilir, metalin genişliği ne kadar fazlaysa tespit süresi o kadar az olacaktır. Toprağın özündeki bazı mineraller, toprağın iletkenliğinin fazlalaştırmaya ve metallerin oksitlenip metallik niteliğinin azalmasına sebebiyet verebilir. Doğalgaz ve su borularını, elektrik kablolarını dedektör farklı algılayabilir. Hata oranı vardır.