Su Arama Cihazı

Yeraltı suyu, toprak ve kayaların içerisinde delikleri veya çatlakların hepsini besleyen yeraltı sularıdır. Akiferler, aynı zamanda insanlar tarafından yapay olarak doldurulabilmelerine rağmen, toprağa düşen yağış sızmasıyla doludur. Akiferlerin suyla dolum oranını ve oranını belirleyen birçok jeolojik, meteorolojik, topografik ve insan faktörü vardır. Yağışların bir kısmı sel olarak göl veya denizlere ulaşmakta, bir miktarı buharlaşarak yok olmakta, bir miktarı ise yeraltına sızmaktadır.  Yeraltı suları bu şekilde geçişken olan yeraltına geçiş yaparak birikmektedir. Yeraltı suyunun tespitinde ilk adım olarak, su arayan kişi, farklı türdeki kayaların kara yüzeyine nereden geldiğini gösteren bir jeolojik harita hazırlar.  Daha sonra su arayan kişi, bölgedeki kuyularla yerleri, su derinliği, pompalanan su miktarı ve nüfuz ettikleri kaya türleri hakkında bilgi toplar. Bu bilgi toplama veya yeraltı sularının tespiti noktasında ise ileri teknoloji ürünü olan su arama cihazlara devreye girmektedir.

Su arama cihazlarının bize sunduğu en önemli avantaj ise basit kullanımıyla hiçbir eğitime gerek duyulmadan, bu konuda araştırma yapmak isteyenlere yol göstermesidir. Bir kişi tarafından bile araştırma yapılabilmesi mümkün olan bu cihaz hatasız ve doğru ölçümler vasıtasıyla suyun yerini, derinliğini, ne büyüklükte olduğunu bizlere basit bir şekilde gösterebilmektedir. Sinyaller vasıtasıyla yeraltı suyunun yenini göstermekte olan su arama cihazları toprağa kare formunda 6 yönde 4 elektrot vasıtası ile iletilmektedir.

Uzun yıllar boyunca yeraltında kalmış olan suyun yerini tespit etmeye yarayan bilimsel jeofizik rezistive cihazları, toprağa gönderilen yüksek ölçekli elektrik akımı vasıtası ile kare şeklinde belirlenmiş olan elektrotlar arası zemin direncini ölçmektedir. Cihaz, yeraltı suyunun bulunduğu alandaki su kütlesinin özdirenç değerini saptamakta ve bizi ne büyüklükte olduğu hakkında bilgilendirmektedir. Zigxa Resistivity Conner adlı su arama cihazlarımızın ölçüm derinliği ise içinden çıkan kablo boyutuna göre değişim göstermektedir. 15 metrelik ölçüm kablosu olan cihazımız 500 m2 alan ve 15 metre derinliğe kadar taramakta olup, 30 metrelik ölçüm kablosu olan cihaz ise 1000m2 alan ve 30 metre derinliğe kadar tarama yapabilmektedir. Cihazımız yeraltındaki suyu 402 metre derinliğe kadar inmektedir ve tek seferde 5500m2 çapa kadar göstermektedir